Skip to content

74 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block3602
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2-2.5S&1.5S-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,500
46%
Improvement Value:$451,200
54%
Total Assessment$835,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,661-0.6%
2024$18,778+40.1%
2023$13,405-0.4%
2022$13,455+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890