Skip to content

108 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$957,500
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block3602
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,701
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,800
46%
Improvement Value:$324,100
54%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,440-0.6%
2024$13,525+40.1%
2023$9,654-0.4%
2022$9,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$957,500

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 9361, Page 67Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4412, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1890