Skip to content

77 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block402
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-B-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
32%
Improvement Value:$406,900
68%
Total Assessment$596,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,329-0.6%
2024$13,412+40.1%
2023$9,574-0.4%
2022$9,610+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 9871, Page 106Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 9105, Page 766Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 9052, Page 349NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900