Skip to content

77 Sherman Pl.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block3603
Lot17
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-11U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage749
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$179,400
71%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,681-0.6%
2024$5,716+40.1%
2023$4,081-0.4%
2022$4,096+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft749DeedBook 9968, Page 946Recorded3/5/2026

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 9022, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1900