Skip to content

199 Griffith St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block3704
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,900
43%
Improvement Value:$434,400
82%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902+544.4%
2024$1,847
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 9755, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9590, Page 148