Skip to content

948 Summit Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block3704
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
32%
Improvement Value:$430,000
68%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,068+25.0%
2024$11,257+40.1%
2023$8,036-0.4%
2022$8,066+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 9653, Page 400Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 9426, Page 955NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019