Skip to content

311 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block3704
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building ClassS
Description4S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
38%
Improvement Value:$319,200
62%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,547-0.6%
2024$11,619+40.1%
2023$8,294-0.4%
2022$8,325+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895