Skip to content

34 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block3704
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,066
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
38%
Improvement Value:$372,200
62%
Total Assessment$597,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335-0.6%
2024$13,419+40.1%
2023$9,579-0.4%
2022$9,615+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5513, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1920