Skip to content

46 Zabriskie St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block3704
Lot53
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,400
45%
Improvement Value:$512,000
78%
Total Assessment$654,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,622+55.0%
2024$9,433
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9717, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 2022