Skip to content

47 Hancock Avenue(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1869

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block3802
Lot15.01
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-7U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage975
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
13%
Improvement Value:$443,400
92%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,797-0.6%
2024$10,864+40.1%
2023$7,755+8.2%
2022$7,166+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9895, Page 748Recorded4/23/2025

Property Sale

Sale
$596,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9678, Page 403Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9533, Page 911NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 9419, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1869