Skip to content

47 Hancock Avenue(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1869

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block3802
Lot15.01
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-7U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,029
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
12%
Improvement Value:$504,900
92%
Total Assessment$548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,248-0.6%
2024$12,325+40.1%
2023$8,798+20.6%
2022$7,295+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,029DeedBook 9521, Page 586NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1869