Skip to content

71 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block3802
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,750
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,800
45%
Improvement Value:$285,600
55%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,598-0.6%
2024$11,671+40.1%
2023$8,331-0.4%
2022$8,362+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,750DeedBook 9381, Page 774Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8267, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1880