Skip to content

69 Hancock Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block3802
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,645
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,200
25%
Improvement Value:$494,200
78%
Total Assessment$632,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,126-0.6%
2024$14,215+6.1%
2023$13,398
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
DeedBook 9640, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 9457, Page 942