Skip to content

142 Webster Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block3805
Lot25
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-BF-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$193,000
72%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984-0.6%
2024$6,022+40.1%
2023$4,299-0.4%
2022$4,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 9886, Page 633Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 9458, Page 208Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 9276, Page 432Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 7932, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1900