Skip to content

190 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1990

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 3, 1999

Property Information

Block3901
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
30%
Improvement Value:$546,300
70%
Total Assessment$783,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,502-0.6%
2024$17,612+40.1%
2023$12,572-0.4%
2022$12,619+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5397, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1990