Skip to content

399 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block3901
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
DescriptionF-G-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
90%
Improvement Value:$20,000
10%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,638-0.6%
2024$4,667+40.1%
2023$3,332-0.4%
2022$3,344+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8044, Page 78