Skip to content

391 Palisade Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block3901
Lot24.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description5S-16U-2C-G11
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,107
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
18%
Improvement Value:$503,500
118%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,553-0.6%
2024$9,613+40.1%
2023$6,862-0.4%
2022$6,888+419.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$658,500

From:

To:

Sq Ft1,107DeedBook 9513, Page 636NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded10/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,825,000
DeedBook NaN, Page NaN