Skip to content

369 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Commercial
Vacant

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 24, 2002

Property Information

Block3901
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description1-S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
51%
Improvement Value:$150,100
49%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799-0.6%
2024$6,842+40.1%
2023$4,884-0.4%
2022$4,902+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7057, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 0001