Skip to content

222 New York Ave(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block3902
Lot13
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
24%
Improvement Value:$480,200
76%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,048-0.6%
2024$14,136+82.3%
2023$7,754-0.4%
2022$7,783+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$739,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 9641, Page 638NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9301, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 2005