Skip to content

222 New York Ave(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block3902
Lot13
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
21%
Improvement Value:$331,400
79%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,379-0.6%
2024$9,437+104.6%
2023$4,613-0.4%
2022$4,630+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 9530, Page 23

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9530, Page 23NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$559,000
DeedBook 7628, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2005