Skip to content

206 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1909

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block3902
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
30%
Improvement Value:$557,800
70%
Total Assessment$795,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,759+31.9%
2024$13,466+40.1%
2023$9,613-0.4%
2022$9,649+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,258DeedBook 9758, Page 530NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 8514, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1909