Skip to content

390 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1884

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block3903
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
46%
Improvement Value:$251,100
54%
Total Assessment$463,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,352-0.6%
2024$10,417+40.1%
2023$7,436-0.4%
2022$7,464+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 3684, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1884