Skip to content

41 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block5005
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,777
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
55%
Improvement Value:$205,200
45%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,165-0.6%
2024$10,228+40.1%
2023$7,301-0.4%
2022$7,329+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880