Skip to content

269 Ogden Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block3903
Lot40
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-4U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
17%
Improvement Value:$368,100
83%
Total Assessment$443,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+312.4%
2024$2,402
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 9781, Page 91NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890