Skip to content

58 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block3803
Lot29
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$262,900
78%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545-0.6%
2024$7,593+40.1%
2023$5,420+7.6%
2022$5,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9857, Page 697Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9103, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1880