Skip to content

243 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block3903
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
66%
Improvement Value:$204,100
34%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,240-0.6%
2024$13,324+41.1%
2023$9,440-0.4%
2022$9,476+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890