Skip to content

35 Lienau Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block4905
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
30%
Improvement Value:$390,700
70%
Total Assessment$557,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,438-0.6%
2024$12,516+40.1%
2023$8,934-0.4%
2022$8,968+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 9559, Page 915Recorded5/8/2021

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 9304, Page 320Recorded4/10/2019

Property Sale

Sale
$593,750

From:

To:

DeedBook 9266, Page 415Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

DeedBook 9154, Page 376Recorded10/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900