Skip to content

382 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block3903
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
44%
Improvement Value:$274,600
56%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877-0.6%
2024$10,945+40.1%
2023$7,813-0.4%
2022$7,842+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890