Skip to content

238 Ogden Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block3904
Lot18
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage734
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$301,800
80%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414-0.6%
2024$8,467+63.0%
2023$5,194-0.4%
2022$5,213+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft734DeedBook 9747, Page 225NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft734DeedBook 9546, Page 42Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft734DeedBook 9189, Page 598Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 8745, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1920