Skip to content

242 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1884

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2006

Property Information

Block3904
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,930
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
49%
Improvement Value:$409,100
51%
Total Assessment$809,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,817-0.6%
2024$17,930+40.9%
2023$12,728-0.4%
2022$12,777+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1884