Skip to content

100 Paterson Plank Rd.Jersey City, NJ 07307

Built 2020
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block4001
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description5S-B-121U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800,000
23%
Improvement Value:$35,200,000
77%
Total Assessment$46,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,027,180-0.6%
2024$1,033,620+40.1%
2023$737,840-0.4%
2022$740,600+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020