Skip to content

831 Secaucus RoadJersey City, NJ 07307

Built 1967

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block401
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,300
32%
Improvement Value:$343,300
68%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335-0.6%
2024$11,406+40.1%
2023$8,142-0.4%
2022$8,172+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9405, Page 353Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7919, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1967