Skip to content

811 Secaucus RoadJersey City, NJ 07302

Built 1980

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 8, 2003

Property Information

Block401
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
37%
Improvement Value:$290,300
63%
Total Assessment$459,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252-0.6%
2024$10,316+40.1%
2023$7,364-0.4%
2022$7,392+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7189, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1980