Skip to content

110 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block401
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
41%
Improvement Value:$313,000
59%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835-0.6%
2024$11,909+30.4%
2023$9,132-0.4%
2022$9,166+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8766, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1920