Skip to content

89a Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block403
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
30%
Improvement Value:$343,900
70%
Total Assessment$488,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,917-0.6%
2024$10,986+40.1%
2023$7,842-0.4%
2022$7,871+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$529,000

From:

To:

DeedBook 9117, Page 912Recorded5/9/2016

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 552NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 7872, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1907