Skip to content

142 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 2003

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block403
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,610
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
28%
Improvement Value:$483,800
72%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,046-0.6%
2024$15,140+40.1%
2023$10,808-0.4%
2022$10,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 7228, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 2003