Skip to content

131 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 26, 2008

Property Information

Block2805
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,627
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
29%
Improvement Value:$544,000
71%
Total Assessment$769,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,172-0.6%
2024$17,279+40.1%
2023$12,335-0.4%
2022$12,381+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8616, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2006