Skip to content

303 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block4101
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$253,800
59%
Total Assessment$433,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687-0.6%
2024$9,747+40.1%
2023$6,958-0.4%
2022$6,984+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905