Skip to content

127 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block2805
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$201,900
47%
Total Assessment$426,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,533-0.6%
2024$9,592+40.1%
2023$6,847-0.4%
2022$6,873+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910