Skip to content

95 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1990

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 22, 1998

Property Information

Block4203
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F&B-1UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$236,700
55%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528-0.6%
2024$9,588+40.1%
2023$6,844-0.4%
2022$6,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5239, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1990