Skip to content

290 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block12502
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-HG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
51%
Improvement Value:$247,800
49%
Total Assessment$503,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250-0.6%
2024$11,320+40.1%
2023$8,081-0.4%
2022$8,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5394, Page 49

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4547, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1981