Skip to content

3263 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jun 6, 1986

Property Information

Block4203
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-BG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,500
35%
Improvement Value:$284,600
65%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,783-0.6%
2024$9,844+40.1%
2023$7,027-0.4%
2022$7,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 3568, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1900