Skip to content

3338 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 9, 1987

Property Information

Block3502
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,100
46%
Improvement Value:$295,800
54%
Total Assessment$548,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,257-0.6%
2024$12,334+40.1%
2023$8,804-0.4%
2022$8,837+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3830, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1900