Skip to content

112 Carlton Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2023

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block4203
Lot27
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
44%
Improvement Value:$507,800
80%
Total Assessment$634,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,168+90.8%
2024$7,424
Property History

Property Sale

Sale
$949,000
DeedBook 9773, Page 247

Property Sale

Sale
$949,000

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 9773, Page 247Recorded9/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023