Skip to content

489 Liberty Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$919,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block1202
Lot62
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
49%
Improvement Value:$455,700
73%
Total Assessment$625,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,963+94.8%
2024$7,168
Property History

Property Sale

Sale
$919,000
DeedBook 9762, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 2023