Skip to content

245a Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1990

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block4204
Lot18
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building ClassC1477
Description3S-BT-F&B-3U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$317,600
81%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767-0.6%
2024$8,822+40.1%
2023$6,297-0.4%
2022$6,321+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8915, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1990