Skip to content

53 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1994

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 1, 2006

Property Information

Block10901
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,600
54%
Improvement Value:$219,700
46%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703-0.6%
2024$10,770+40.1%
2023$7,688-0.4%
2022$7,717+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7901, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1994