Skip to content

134 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block4302
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,093-0.4%
2022$7,119+4.5%
2021$6,810+3.5%
2020$6,580+11.1%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9638, Page 355Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 7326, Page 155