Skip to content

134 Manhattan Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block4302
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,926
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,400
36%
Improvement Value:$592,700
91%
Total Assessment$651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544+71.1%
2024$8,498
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft1,926DeedBook 9944, Page 209Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$998,888

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9763, Page 868Recorded8/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023