Skip to content

155 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block4303
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,201
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
41%
Improvement Value:$383,500
59%
Total Assessment$648,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,483-0.6%
2024$14,574+40.1%
2023$10,404-0.4%
2022$10,442+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

DeedBook 9049, Page 805Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9040, Page 58Recorded5/21/2015

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 7165, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1890